Přeskočit na obsah

Ve stavebnictví je víc než nutné pozorovat trendy a být vždy o krok před konkurencí. Důležité jsou novinky v oblasti designu, ale ještě víc se vyplácí následovat inovace materiálů a technologií. Pojďme se spolu podívat na 5 nástrojů, které se v zahraničí už běžně používají.

Cloud a real-time spolupráce

Stavebnictví je ukázkové spojení tvrdé práce v terénu a hodin soustředění v kancelářích. Díky cloudu máte informace na dosah kdekoliv. Snadno určíte, kdo může do dokumentu nahlížet, kdo ho spravovat či upravovat. Tato technologie vám navíc ukáže progres projektu, což je hlavním hnacím motorem u každého stavebníka. Cloudy už teď používáte každý den na svém smartphonu. Zefektivněte s nimi i svou práci.

Big data a analýza

Zkroťte obrovské množství dat, která máte k dispozici. Takzvaná velká data znamenají veškerý tok informací v různých formátech z různých zdrojů v reálném čase. Z kamer, senzorů, strojů ve výrobě, telefonů, sociálních médií i vašich vlastních stránek. Software na zakázku vám z nich vytáhne informace, které potřebujete, vytřídí je a propojí ty nejdůležitější aspekty. A vystřelí tím váš business o úroveň výš.

Tři písmenka, která posouvají stavebnictví vpřed

Building Information Modeling, tedy informační model budovy, je digitální model staveb a jejich charakteristik. Umožňuje spravovat informace ohledně návrhu, výstavby a používání budovy. Usnadní vám rozhodování v procesu stavby a šetří tím čas a peníze. V Česku se tato metoda setkala s úspěchem a pod záštitou Ministerstva průmyslu a obchodu se postupně zavádí do praxe. Momentálně se vytváří standardizovaná metodika použití BIM v organizacích a v druhé etapě roku 2020 vznikne metodika pro postup veřejných zakázek. BIM ocenili při výstavbě obchodního centra v Helsinkách, kde se díky modelu podařilo jednoduše zkoordinovat stavební služby s architektonickými požadavky už při navrhování. V době výstavby si tak subdodavatelé prohlédli model a okamžitě získali potřebné informace. Na jejich základě se pak rozhodli jak postupovat dál. Například projektanti vzduchotechniky mohli zkontrolovat potrubní instalace ve virtuální realitě těsně před jejich výstavbou. BIM model se aktualizoval podle provedených změn a měl ty nejaktuálnější informace. Tím se splnil požadavek objednatele stavby, který chtěl zabezpečit snazší údržbu.

Udržitelnost má zelenou

Téma, které rozhoupává společnost ve všech směrech, se dotýká i stavebnictví. Zvyšuje se zájem o autonomní domy s důrazem na nezávislost od elektrické sítě. Obzvlášť oblíbenými jsou modulární domy. Hlavně pro rychlost výstavby, moderní design, možnost úpravy velikosti do budoucna a hlavně nízké náklady na energie. Navíc, s novým desetiletím vstoupila v ČR do platnosti Směrnice o energetické náročnosti s důrazem na snižování energetické spotřeby. Takže každá novostavba musí splňovat požadavky na snížení uhlíkové stopy. Jak se můžeme inspirovat v zahraničí? Za zmínku stojí zcela nová nízkoenergetická čtvrť v Paříži. V roce 2020 ukončí výstavbu o ploše 54 ha. Nová městská část vznikala s důrazem na udržitelnost a nulovou uhlíkovou stopou. Poskytne domov pro 7 500 lidí a nabídne 12 000 pracovních míst. Všechny budovy ve čtvrti splňují požadavky na pasivní domy. Spotřeba energie na vytápění je pouhých 50 kWh/m² podlahové plochy za rok. Celkem postaví 40 000 m² solárních fotovoltaických panelů a přilehlý park díky speciálním biotopům nabídne udržitelný způsob, jak se vypořádat s odpady.

Zlepšeme si realitu

Díky používání 3D vizualizací se mnohým stavebním firmám zlepšila komunikace s klientem. S pomocí názorné a propracované prezentace si obě strany lépe představí výsledek a snadněji se domluví na výsledku. Co si pak můžeme slibovat od virtuální, rozšířené a mixované reality? Ještě lepší požitek, díky kterému snadněji oslovíte zákazníka. Příjemným bonusem je i zrychlení spolupráce s kolegy či partnery, kdy díky technologii nemusíte cestovat na místo výstavby. Hezký příklad, jak zprostředkovat zážitek, nabídla nezisková organizace Build Change, která vzala potenciální mecenáše do Nepálu prostřednictvím virtuální prohlídky poškozených domů po přírodní katastrofě. Informační systémy mají své místo i ve stavebnictví. Konec konců, při správném chodu businessu by se nemělo zapomínat na dobře uchopený management, efektivitu a správné zacházení s prostředky, které snadno vyřeší software na zakázku. Technologie jdou každým rokem vpřed a je jen na nás, abychom je využili ve svůj prospěch.