Přeskočit na obsah

Podobně jako radar, i detekci vzdálenosti světlem, tedy laserem, známe již poměrně dlouho. První laserové skenery se do letadel montovaly už v šedesátých letech, pro běžné smrtelníky zůstával lidar dlouho technologií dlouho neznámou. Teď se to ale změní.

V březnu letošního roku představil Apple svůj nový iPadPro, který je krom jiných vylepšení vybaven také lidar sensorem. V dubnu následoval iPhone 12, který lidar dotáhnul k dokonalosti tím, že přibyl k jeho „sporáku“ jakožto čtvrtá plotýnka. Technologie tak dostává do rukou v podstatě komukoliv a vývojářům aplikací se tak otevírá ne moře, ale oceán možností. Jak bude vypadat budoucnost?

Na začátku byl vysavač

Princip lidaru je vlastně jednoduchý. Lidar skener vysílá laserové paprsky a měří, jak dlouho trvá, než se odrazí zpátky k senzoru. Z toho si s pomocí GPS spočítá vzdálenost a hloubku či výšku objektů, od kterých se odrazily. A to všechno rychlostí větší, než byste stihli jejich vzdálenost vůbec odhadnout. V letectví, kosmonautice a armádě se používá věky. Ale není to tak dávno, co se začal uplatňovat i u běžnější věcí. Jestli máte doma robotický vysavač, je dost pravděpodobné, že používá právě lidar k tomu, aby zjistil, kam se má vydat. Lidar je také jedna z nejpoužívanějších technologií, díky kterým se po silnicích pohybují bezpečně samořízená vozidla.

Rozšiřte si obzory

Už teď je jasné, že lidar změní spoustu věcí v našich každodenních životech. Třeba budoucnost online nakupování. IKEA v souvislosti s uvedením nového iPadu oznámila, že ještě letos představí aplikaci Studio Mode, která vám pomůže s výběrem toho pravého kusu nábytku do vašeho interiéru s pomocí rozšířené reality. Té mimochodem firma fandí dlouhodobě. Studio Mode si za pomoci Lidaru vymodeluje 3D model vašeho obýváku, ložnice nebo koupelny a ukáže vám, jak v ní bude vypadat zboží, na které si děláte zálusk. Vám tak odpadne komplikované měření a lepení lepící pásky na podlahu, abyste zjistili, jestli kolem svého vytouženého stolu vůbec projdete. American Airlines vyvíjí spolu s Applem apku, která provede cestujícího labyrintem jakékoliv letiště. Díky lidaru, samozřejmě. Stejný koncept se dá využít i v dalších veřejných prostorech. V obchodních centrech, univerzitních kampusech, nemocničních komplexech, apod. Takové inovace představují pouhý začátek cesty k naprosto nové zákaznické zkušenosti.

Revoluce (nejen) v medicíně

Rozšířená realita nachází skvělé uplatnění také při studiu zeměpisu, biologie a potažmo medicíny, ale i v samotné lékařské praxi. Pokud se můžete učit anatomii na 3D modelu lidské bytosti, učebnice se stává naprosto zbytnou. S pomocí technologie lidar se také snižuje pravděpodobnost chyb. Například americká společnost Accuvein používá rozšířenou realitu k tomu, že naskenuje pacientovu kůži a přesně určí, kudy vedou žíly. Odběry krve jsou díky ní přesnější, rychlejší a méně bolestivé. Lékařská péče vstoupí díky technologiím do nové éry. A zdaleka nejen ona.

Abychom pochopili sami sebe

Technologie lidar disponuje ultra vysokým rozlišením a dokáže vytvořit velmi precizní obraz reality s tím, že zvýrazní ty nejaktuálnější detaily. Z tohoto důvodu jsou jejím velkým fanouškem také vědci a geologové. Lidar může pomoci s monitoringem odlesňování a zemědělských vzorců efektivněji než jakákoliv jiná metoda. A takto získaná data také mohou ukázat, na co se při předchozích kalkulacích a odhadech zapomnělo, což je její další velký bonus. Spolehlivě ukazuje realitu. Další obor, který posune skokově vpřed je mapování. Ať už jde o stavebnictví, městský urbanismus nebo regionální topografii. Lidar sbírá data rychlostí, jakou žádná jiná technologie doposud neumožňovala. Práci zjednoduší také oceánologům a archeologům. Díky lidaru vytvořila dvojice archeologů naprosto dechberoucí 3D obrázky starověkého mayského města v dnešní Guatemale. Ty nám umožňují nahlédnout život téhle tajuplné civilizace lépe než kdykoliv předtím a pomáhají nám skládat mozaiku o historii lidstva. Stejně tak si můžeme být jisti, že její dostupnost změní to, jak se budeme chovat v budoucnosti.